Poniedziałek, 15 października 2018 r. imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Teresy od Jezusa
Serwis Misyjny Zgromadzenia Sióstr Dominikanek

BIAŁORUŚ

Republika Białorusi

Białoruś leży w Europie Środkowo–Wschodniej, graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. Językami urzędowymi są tu białoruski i rosyjski – oba należące do grupy języków wschodniosłowiańskich. Dominującą religią jest na Białorusi prawosławie, dzięki czemu możemy tu podziwiać wspaniałą architekturę sakralną.

Białoruś jest krajem równinnym o łagodnych wzniesieniach urozmaicających krajobraz. Na terenie kraju zlokalizowanych jest ponad 4 tysiące jezior, z których największe to Dniepr i Dźwina oraz Niemen. Szczególnie malownicze jest Polesie, kraina geograficzna leżąca w granicach trzech państw: Ukrainy, Białorusi i Polski. Tworzą ją rozległe bagna, płytkie jeziora i gęste lasy. Swoista egzotyka tej krainy przyciąga więc zarówno pasjonatów historii, jak i geografii czy etnografii. 

Mińsk - stolica Białorusi leży w środkowej części kraju nad rzeką Świsłocz. W czasach słowiańskich mieszkały tu plemiona Krywiczan i Dregowiczan. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XI wieku. Historia tych ziem była niezwykle burzliwa: Mińsk należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeczpospolitej, Rosji, ZSRR, a w czasie wojny znajdował się pod okupacją niemiecką. Mińsk jest stolicą Republiki Białorusi od 1991 roku. Tu mieszczą się najważniejsze urzędy państwowe, a także główne ośrodki kulturalno-naukowe.

Dla Polaków interesujące są też miejsca związane z życiem Adama Mickiewicza. Należy do nich przede wszystkim Nowogródek – miejsce w którym spędził dzieciństwo. Można tu obejrzeć rekonstrukcję dworku należącego do rodziny Mickiewiczów i zajrzeć do kościoła, w którym poeta został ochrzczony. W leżącej nieopodal wsi Zaosie znajduje się zrekonstruowany dworek – jedno z domniemanych miejsc narodzin poety.


Parlament Białorusi
Parlament Białorusi
Mińsk stolica Białorusi
Mińsk stolica Białorusi
Drukuj cofnij odsłon: 5378 aktualizowano: 2012-02-24 13:40 | utworzono: 2012-01-07 13:52:12 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Referat Misyjny Zgromadzenia Sióstr św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków, tel. (0-12) 425 24 05 2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone