Poniedziałek, 15 października 2018 r. imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Teresy od Jezusa
Serwis Misyjny Zgromadzenia Sióstr Dominikanek

Listy z misji

Kochani Dobroczyńcy naszego żółkiewskiego klasztoru!

Żółkiew - Ukraina

 

„Szczęśliwa kolebko, szczęśliwy żłobie
ten Bóg, co świat stworzył, położon w tobie…”

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Kochani Dobroczyńcy naszego żółkiewskiego klasztoru!
 
        Błogosławiona - szczęśliwa - jest ziemia, skoro narodził się na niej Zbawca – Syn Boży. Szczęśliwi są ci, którzy Go ujrzeli, błogosławieni jesteśmy i my, których uczynił dziećmi Bożymi. Szczęśliwi, bo umiłowani przez Boga, co Syna swojego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy miał życie wieczne.
       

         Kolejne grudniowe, adwentowe, roratnie poranki przed nami, kolejna noc Bożego Narodzenia. Chcemy razem z Wami dziękować Bogu za wszelkie dobro, które się dokonało. Wiemy, że „ludzkie środki są o tyle pomocne, o ile im Bóg pobłogosławić raczy” (Matka Kolumba Białecka) i pragniemy za Boże błogosławieństwo okazać wdzięczność; także i za te wszelkie „ludzkie środki” – materialne, finansowe, duchowe, za dar modlitwy i cierpienia, za wszystko, co do nas zostało przekazane – powiedzieć: niech Bóg sam będzie dla Was nagrodą.
         Jak wygląda nasze życie i praca w tym roku szkolnym? Zaczęłyśmy go już 26 sierpnia – była to niedziela zapisów do szkoły – przyszło aż 59 nowych uczniów, a my miałyśmy w planie przyjąć tylko jedną nową klasę… Cóż, po raz kolejny okazało się, ze ludzkie plany są zawodne. Zatem mamy 171 uczniów w wieku 6-18 lat  w Żółkwi, a na katechizację w Starej Skwarzawie uczęszcza ponad 20 osób. Jak w poprzednich latach, każda grupa dzieci ma dwie godziny języka polskiego z elementami historii i geografii Polski oraz godzinę religii (na kilka takich godzin przychodzi nasz najmłodszy nauczyciel – ksiądz wikariusz żółkiewskiej parafii). Nauka jest nieodpłatna, a niestety koszty utrzymania sal i ich ogrzania płatne, lecz ufamy i w tej kwestii Bożej Opatrzności. Dzięki otrzymanej pomocy finansowej mogłyśmy jesienią wyjechać z młodzieżą na Jubileusz Młodych do Lwowa – Brzuchowic, byłyśmy z 44 uczniami na autokarowej wycieczce do Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Jazłowca, Złoczowa i Oleska (okazało się, ze właściwie wszystkie dzieciaki widzą owe twierdze i zamki pierwszy raz…), zorganizowany był konkurs referatów o Janie III Sobieskim oraz konkurs recytatorski z okazji Dnia Niepodległości Polski. Dużym przeżyciem dla najmłodszych uczniów był dzień parafialnego odpustu Matki Bożej Różańcowej ogłoszony jako nasza szkolna uroczystość i różańcowe wieczory przez cały październik. Zawsze wielką radością jest uczyć dzieci tej modlitwy i razem  z nimi przesuwać różańcowe paciorki.
         W naszej parafii listopadzie odbyła się renowacja misji – przyjechali ojcowie misjonarze z Kijowa i Charkowa (Polak i Ukrainiec) oraz siostra Słowenka pracującaw Kijowie. Jeździłyśmy z nimi do chorych i samotnych osób w parafii, staramy się też te starsze osoby częściej odwiedzać jesienią, by porozmawiać, pomodlić się, zawieźć jakieś leki czy ciepłą odzież. Przez granicę właściwie nic już teraz przewieźć nie można prócz rzeczy osobistych i niejednokrotnie nie możemy spełnić próśb - czy to o buty, czy o ciepłe kurtki bądź artykuły spożywcze. Dzielimy się tym, co mamy, darami, które otrzymujemy.
Przed nami andrzejkowy wieczór przed rozpoczęciem adwentu, roraty, mikołajowo-świąteczne prezenty dla naszych uczniów do przygotowania, jasełka, do których role już rozdane, kolędowe próby śpiewu. I… długie święta, bo Ukraina świętuje Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli 6-7 stycznia.
        Pragniemy złożyć na nadchodzący czas życzenia Bożego pokoju i błogosławieństwa – dla starszych i samotnych, dla Rodzin, młodzieży i dzieci, wszystkich, którzy otaczacie nas modlitwą i pamięcią. Narodzony Syn Boży niech zamieszka wśród Was i uczyni szczęśliwą Waszą codzienność i kolejny rok.
 
                                                                                                              Z ogromną wdzięcznością, modlitwą i pamięcią 
                                                                                                      prosząc o modlitwę za nas i ludzi nam powierzonych 
                                                                                                      – siostra Mateusza, siostra Juwencja, siostra Sara

Drukuj cofnij odsłon: 1755 aktualizowano: 2013-04-01 21:20 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Referat Misyjny Zgromadzenia Sióstr św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków, tel. (0-12) 425 24 05 2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone