Poniedziałek, 15 października 2018 r. imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Teresy od Jezusa
Serwis Misyjny Zgromadzenia Sióstr Dominikanek

ROSJA

Rosja

To największe na świecie państwo, rozciagające się na dwóch kontynentach (Europa, Azja) i graniczące z 14 krajami - od Norwegii po Koreę Północą, a przez Cieśninę Beringa z USA - fascynuje spragnionych tajemnic turystów z całego świata. Rosja – gigant zasobów energentycznych i bogactw naturalnych, a jednocześnie konglomerat olbrzymiej ilości kultur.

Rosja jest zróżnicowana pod wględem klimatycznym. Choć w przeważającej części jest on umiarkowany, spotkać tu można skrajne temperatury – od -56°C na północy kraju nad górnym biegiem rzeki Indygirki (temperatura spada tu czasem do -71°C), do 26°C na nizinie wschodnioeuropejskiej.

Ludność jest tu zróżnicowana narodowościowo – Rosjanie są, owszem, najliczniejsi (81,5%), ale zamieszkują Rosję także Tatarzy (3,8%), Ukraińcy (3%), Czuwasze, Baszkirzy, Białorusini i Niemcy (0,6%). Choć urzędowym językiem jest nauczany w szkole rosyjski, bardzo liczne grupy etniczne używają również własnych języków.
Największe miasta Rosji to, obok przepięknej Moskwy i Petersburga, m. in. Nowosybirsk, Niżny Nowogród, Jekaterynburg, Samara, Omsk, Kazań, Czelabińsk. Najstarsze zabytki Rosji siegają już paleolitu, a rozwój sztuki przypada głównie na X-XIII wiek. Z tego okresu pochodzą cenne zabytki tego kraju: Cerkiew Diesiatinna w Kijowie, kreml nowogrodzki z Soborem św. Sofii, Cerkiew Borysa i Gleba w Kidekszy, Sobór Uspieński czy Złote Wrota. Inne ważne zabytki to: Monastyr św. Eutymiusza w Suzdalu i Monastyr Nowodziewiczy pod Moskwą. W Suzudalu cofniemy się do okresu straej Rusi, gdzie pochłoną nas monastyry, cerkwie, drewniane chaty. Rostów Wielki zaś to wspaniały kreml i piękne klasztory wzniesione nad wodami jeziora Niero... W pobliżu Bajkału zaś, w Irkucku, możemy zapoznać się z XIX-wieczną architekturą rosyjską. Poza niezwykłą sztuką i przyrodą, nie można zapominać, że Rosja to kraj bardzo gościnnych ludzi.

Drukuj cofnij odsłon: 6374 aktualizowano: 2012-02-24 10:23 | utworzono: 2012-02-21 14:28:33 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Referat Misyjny Zgromadzenia Sióstr św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków, tel. (0-12) 425 24 05 2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone