Poniedziałek, 15 października 2018 r. imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Teresy od Jezusa
Serwis Misyjny Zgromadzenia Sióstr Dominikanek

UKRAINA

Ukraina

Ukraina to kraj bardzo rozległy, zajmujący aż 5,7% powierzchni Europy i graniczący z: Mołdawią, Rumunią, Węgrami, Słowacją, Polską i z Rosją. Południową granicę kraju stanowi niezwykle egzotyczne Morze Czarne, w którego wodach skąpany jest tajemniczy Półwysep Krymski.

Ukraina w większości jest krajem nizinnym (Nizina Nadczarnomorska, Naddnieprzańska i Poleska). Spotyka się tu także obszary wyżynne (Wyżyna Wołyńska, Podolska i Doniecka) oraz wspaniałe pasma górskie: Karpaty Wschodnie z osławioną w opowieściach ludowych Czarnohorą i Góry Krymskie z górującym nad nimi imponującym Czatyrdahem (1525 m n.p.m.).Umiarkowany ciepły klimat Ukrainy należy do grupy klimatów kontynentalnych, nie obce są mu zatem mroźne zimy i upalne lata. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się na Półwyspie Krymskim, gdzie warunki naturalne mamy zbliżone do tych typowo śródziemnomorskich.

Poza niekwestionowanym królem wód – Morzem Czarnym, na Ukrainie spotykamy jeszcze trzy królowe-rzeki: Dniepr, Dniestr i Dunaj.

Najbardziej charakterystycznym elementem ukraińskiej przyrody są stepy i lasostepy, których opisy doskonale znamy z naszej rodzimej literatury: „śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi, omijam koralowe ostrowy burzanu” (Adam Mickiewicz). Pośród ludności ukraińskiej, poza rodowitymi mieszkańcami, spotyka się spory procent Rosjan i mniejszy-Białorusinów, Mołdawian, Tatarów Krymskich i Polaków.

Jeżeli chodzi o język, oficjalnym językiem urzędowym Ukrainy jest ukraiński, choć powszechnie znanym i używanym jest również rosyjski.

Pod względem religijnym, aż 70 % mieszkańców jest wyznania chrześcijańskiego (w tym 85% to prawosławni).

Najdawniejsze dzieje ukraińskich ziem, związane są z koczowniczymi plemionami Kimerów (VIII-VII w. p.n.e.) i Scytów (VII-III w. p.n.e.), a także z Wielką Kolonizacją Grecką (VII-V w. p.n.e.). Pierwsze plemię słowiańskie zamieszkujące na tych terenach nosiło nazwę Antów (IV-VI w. n.e.). Na przestrzeni wieków Ukraina przynależała do różnych państw i królestw. Jej ziemie zajmowali kolejno: Wielkie Księstwo Litewskie, Polska, Węgry i Mołdawia, Rosja i Austro-Węgry. W 1991 r. Ukraina ogłosiła niepodległość.

Herb Ukrainy
Herb Ukrainy
Drukuj cofnij odsłon: 6290 aktualizowano: 2012-02-15 09:41 | utworzono: 2012-01-02 16:40:39 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Referat Misyjny Zgromadzenia Sióstr św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków, tel. (0-12) 425 24 05 2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone